NOVÝ ZÉLAND

DECHBEROUCÍ PŘÍRODA

;

ZAJÍMAVOSTI

Nový Zéland je ostrovní stát v Tichém oceánu známý svou dechberoucí přírodou, dobrodružstvím a maorskou kulturou. Skládá se ze Severního a Jižního ostrova, které nabízejí sopky, fjordy, ledovce i nádherné pláže. Hlavní město Wellington, největší město Auckland a ikonické přírodní lokality jako Milford Sound či Hobbiton dělají z Nového Zélandu ráj pro cestovatele.

Nový Zéland (anglicky New Zealand, maorsky Aotearoa) je stát v jihozápadní části Tichého oceánu (Pacifiku). Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Nejbližší sousední stát je asi 2000 km vzdálená Austrálie.

Nový Zéland není součástí australského kontinentu, protože se nenachází na jeho kontinentálním šelfu; je však částí ponořeného kontinentu Zélandie. Zélandie společně s Austrálií tvoří širší region Australasie, jenž je součástí Oceánie.

Není známo, zdali měli Maorové před příchodem Evropanů název pro Nový Zéland, je však jisté, že měli název pro Severní ostrov (Te Ika a Māui) a Jižní ostrov (Te Wai Pounamu nebo Te Waka o Aoraki). Na začátku 20. století byl Severní ostrov také označován jako zvuk Aotearoa, což znamená země dlouhého bílého oblaku (ao = oblak, tea = bílý, roa = dlouhý). V moderní maorštině se tento název užívá pro celý Nový Zéland. Slovo Aotearoa se také běžně používá v novozélandské angličtině.

Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti Severní polokouli obrácená. Nejteplejší měsíce jsou leden a únor a nejchladnější červenec. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18 °C a na Jižním 13 °C. Zimy jsou mírné. Převládající západní větry přinášejí celoročně bohaté srážky.

Izolovanost ostrovů uchovala některé endemické druhy. Nový Zéland se od Gondwany oddělil ještě před rozšířením savců, proto se před méně než 900 lety na Novém Zélandu nevyskytovali žádní savci, kromě těch, co sem mohli připlavat (lachtani, lvouni atd.) nebo přiletět (netopýři). Na Novém Zélandu nežijí žádní hadi a téměř žádná jedovatá zvířata.

Nový Zéland je domovem mnoha endemických rostlin, např. šarlatově kvetoucí pohutukawy a jerlínu se zářivě žlutými kvítky. Velké části Nového Zélandu byly původně porostlé lesem nebo buší. Nyní převládají formy trsnatých trav na bažinatých plochách a čtvrtina území je zalesněna. Stávající lesy jsou složené z vavřínových a jehličnatých stromů, ale místy se vyskytují i palmy a stromovité kapradiny. Na Jižním ostrově jsou převážně pabukové lesy (kromě západního pobřeží).

Nejznámějším představitelem fauny je kivi, velký nelétavý pták, i když zde žije ještě několik dalších druhů ptáků, kteří neumějí létat. Před příchodem Evropanů na Novém Zélandu žily dva druhy netopýrů, velké množství hmyzu a ptáků, kteří jsou často nelétaví a několik druhů plazů – gekoni a scinkové. Pouze na Novém Zélandu najdeme rovněž hatérii novozélandskou, starodávného plaza. Typickými opeřenci Nového Zélandu jsou slípky novozélandské a papoušci kakapo.

Roku 1642 dorazil k novozélandským břehům Nizozemec Abel Tasman. Stanul u západního pobřeží Jižního ostrova. Krátce po přistání Maoři zabili čtyři členy jeho posádky a Tasman nařídil se stáhnout a vrátit do Indonésie.

První evropský objevitel ostrovů Abel Tasman, který zde v roce 1642 přistál, ostrovy pojmenoval Staten Landt. Tasman si však myslel, že objevil část Jižní Ameriky objevenou v roce 1615 nizozemským námořníkem Jacobem Le Mairem. Název Nový Zéland pochází od nizozemských kartografů, kteří ostrovy nazvali Nova Zeelandia po nizozemské provincii Zeeland. Nikdo si není přesně jistý, kdo jako první vytvořil přesný nynější název, ale poprvé se objevil v roce 1645 a název asi zvolil kartograf Johan Blaeu. Britský mořeplavec James Cook později název poangličtil na New Zealand. Název nemá nic společného s anglickým názvem Zealand pro dánský ostrov Sjælland. Starší maorské jméno pro Nový Zéland zní Niu Tireni, což má být zkomolený přepis anglického New Zealand.

Zdroj: Wikipedia

TOP 10 MÍST V AUSTRÁLII, KTERÉ NEVYNECHAT

MILFORD SOUND

Ohromující fjord v Fiordland National Park, často nazývaný „osmým divem světa“.

HOBBITON

Filmová vesnička z Pána prstenů a Hobita, kde se můžeš projít mezi hobitími norami.

TONGARIRO NATIONAL PARK

Domov aktivních sopek a jedné z nejkrásnějších jednodenních túr na světě.

ROTORUA

Geotermální oblast s horkými prameny, gejzíry a bohatou maorskou kulturou.

QUEENSTOWN

Hlavní město adrenalinu – bungee jumping, skydiving, lyžování a nádherná jezera.

WAITOMO CAVES

Jeskyně s tisíci zářícími světélkujícími červy, což vytváří kouzelnou atmosféru.

MOUNT COOK (AORAKI)

Nejvyšší hora Nového Zélandu s úchvatnými ledovci a turistickými trasami.

JEZERO TEKAPO

Malebné tyrkysové jezero s kostelíkem a jednou z nejlepších nočních obloh na světě.

ABEL TASMAN NARODNÍ PARK

Pobřežní ráj s průzračnou vodou, zlatými plážemi a možnostmi pro kajakování.

WELLINGTON

Hlavní město plné kultury, umění, skvělých restaurací a slavného muzea Te Papa.